This publication is unavailable to your account. If you have more privileged account please try to use it or contact with the institution connected to this digital library.
1932
czasopismo
Ergänzungen zu "Minerva" Jahrbuch der gelehrten Welt. 2. Abteilung: Die Archive. Bd. 1. Abteilung, Band 1. Deutsches Reich, Dänemark, Estland, Finnland, Lettland, Litauen, Luxemburg, Niederlande, Norwegen Österreich, Schweden, Schweiz
Szczegółowe uzupełnienie do rocznika świata nauki „Minervy” o archiwach w Rzeszy Niemieckiej, Danii, Estonii, Finlandii, na Łotwie, Litwie, w Luksemburgu, w Holandii, Norwegii Austrii, Szwecji i Szwajcarii. Uzupełnienie poprzedzone słowem wstępnym dra Paula Wentzke oraz dra Gerharda Lüdtke. Archiwa zgrupowane według krajów, prezentowane w ujęciu alfabetycznym według siedziby. Spis rozpoczyna archiwum Rzeszy Niemieckiej. Każde z wymienianych archiwów zawiera opis, który zawiera informacje ogólne, historię powstania, formę własności i organizacji oraz stan, rodzaj i strukturę posiadanych zasobów oraz sposób i warunki korzystania ze zbiorów. W spisie archiwów Rzeszy Niemieckiej wymienia się również archiwum miejskie w Elblągu (Am Lustgarten 6) (str. 97-98 ). Z opracowania wynika, iż pierwsze wzmianki o archiwum elbląskim datuje się na 1580 rok. Pozycja uzupełniona jest dodatkowo o rejestr rzeczowy i osobowy. (W tym miejscu należy wspomnieć zasłużonych dla Elbląga archiwistów, m.in. Gottfrieda Gotscha, autora historii Nowego Miasta i swojego ojca, Samuela Gottlieba Fuchsa, który porządkował archiwalia miejskie po pożarze w 1777 roku (spłonęła wtedy część cennych dokumentów). Jednym z urzędników odpowiedzialnych w późniejszych latach za uporządkowanie archiwum i pieczę nad nim był znany jako poeta Gottfried Zamehl. Po odbudowaniu ratusza w 1782 r. archiwum zajmował się Gottlieb Fuchs. Archiwum wzbogacało się o nowe pozycje, m.in. za sprawą darowizny Johanna Jacoba Conventa (tzw. kolekcja Conventa). Rajca miejski Abraham Grübnau został obarczony zadaniem skatalogowania zawartości archiwum, pomagać miał mu w tym Michael Gottlieb Fuchs. Twórcą właściwego archiwum miejskiego był Ferdinand Neumann, który w 1826 r. podjął się nieodpłatnie opracowania dokumentów, składających się na archiwum. Zasłużonymi archiwistami byli następcy Neumanna – Edwin Volckmann (od 1868) i Max Töppen (od 1886). Prezentowany wykaz archiwów wydany w serii: Minerva-Handbücher 1. Abteilung: Die Bibliotheken, 2. Abteilung: Die Archive, 3 Abteilung: Die deutschen Museen.
Walter de Gruyter &CO
Berlin ; Leipzig
application/pdf
oai:dlibra.bibliotekaelblaska.pl:63489
010222
ger
Domena publiczna (public domain)
Oct 11, 2018
Sep 4, 2018
67
75
https://dlibra.bibliotekaelblaska.pl/publication/67435
RDF
OAI-PMH
Neubaur, Leonhard
Citation style: Chicago ISO690
This page uses 'cookies'. More information I understand