Zakończenie projektu „Rozwój Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej, etap III”

2015-12-29

W grudniu tego roku Biblioteka Elbląska im. C. Norwida zakończyła realizację projektu „Rozwój Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej, etap III” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach piątej edycji konkursu Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet Digitalizacja.

Co zdigitalizowaliśmy:
W ramach projektu zdigitalizowaliśmy, zarchiwizowaliśmy i opublikowaliśmy:
- inkunabuły i postinkunabuły: 33 vol.,
- zbiory kartograficzne: 87 vol.,
- starodruki z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu: 7 vol. (wszystkie dot. Gimnazjum Elbląskiego).

Wśród udostępnionych druków znalazły się dzieła papieży, pedagogów i humanistów: Piusa II,  Bonifacego VIII, Seneki, Alana z Lille, Arystotelesa; Erazma z Rotterdamu, Dionizego z Cato, Owidiusza Lukiana z Samosat, Petrarki, Dionizego z Halikarnasu, Tomasza z Akwinu, Cycerona, św. Magnusa,  św. Augustyna, Breidenbacha, Hieronima ze Strydonu, Albrechta Dürera i in.
Zdigitalizowano część wydań Pisma Świętego, teksty filozoficzne, dzieła papieży, kazania maryjne, żywoty świętych, mowy, listy, wiersze, teksty medyczne, traktaty prawnicze oraz polemiki teologiczne. Ciekawymi publikacjami wydają się być: komentarz do prawa kanonicznego „Klementyny” papieża Klemensa V (Inc.III.24); Pielgrzymka do Ziemi Świętej spisana przez urzędnika arcybiskupstwa mogunckiego Bernharda von Breidenbacha (Inc.III.86) (wolumin bogato ilustrowany – ręcznie malowane drzeworyty); praca o geometrii oraz sztuce pomiaru (nowe podejście twórczości artystycznej Albrechta Dürera) (Inc.III.118); historia odkryć i wynalazków (Inc.II.25); złota legenda Jakuba de Voragine (Inc.III.2); słownik pojęć teologii moralnej (Inc.III.8).
Teksty (w większości pisane po łacinie) wydane w oficynach włoskich i niemieckich (Kolonii, Wenecji, Bazylei, Norymberdze). Niektóre obiekty bogato ozdobione czerwonymi rubrykami, złoconymi inicjałami, kolorowymi drzeworytami. Oprawy pergaminowe i skórzane, z tłoczeniami, klamrami, okuciami, zapinkami i łańcuchami.
Oprócz starych druków (w tym licznych inkunabułów) digitalizacji poddano wydawnictwa kartograficzne (opatrzone pięknymi tablicami miedziorytowymi oraz mapami świata starożytnego); plany miast; mapy; tablice; atlasy oraz dokumenty geograficzne. Wartymi polecenia są m.in.: ilustrowane kompendium na temat dziewiętnastowiecznej Francji (KA 9/1); zbiór 9 planów i widoków miast z różnych dzieł XVII w. (KA 43); zbiór 8 planów miast, bitew i oblężeń z XVII i XVIII w. (KA 45); prospekt turystyczny – reklamujący Elbląg i okolice (KM 17); plan starożytnego Rzymu (KM 8); kolorowa składana mapa Europy (KM 11) i wiele innych.

Co kupiliśmy:
UPS Emerson Liebert ITA 2x20kVA – urządzenie stanowi ochronę dla sprzętów elektronicznych przed różnego rodzaju zakłóceniami, które wywołane są między innymi awariami zasilania, spadkami napięcia czy też przepięciami lub zniekształceniami.
QNAP TS-EC2480U-RP  –  dysk sieciowy NAS do przechowywania danych.
Ponadto zakupiliśmy szafę serwerową dla biblioteki taśmowej, switch, oprogramowanie do obróbki OCR, klimatyzator, taśmy do biblioteki taśmowej oraz wykonaliśmy kopię taśm zapełnionych zdigitalizowanymi obiektami.

Termin realizacji zadania: 01.06.2015 r. - 31.12.2015 r.

Projekt „Rozwój Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej, etap 3” otrzymał dofinansowanie w kwocie 224 326 zł.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet Digitalizacja.