Digitalizacja XVI i XVII-wiecznych poloników

2014-08-29
Projekt zgłoszony przez Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida pt. „Rozwój Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej, etap 2”, w ramach czwartej edycji konkursu Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet Digitalizacja, otrzymał dofinansowanie 324 095 zł, w tym 79 295 zł na koszty bieżące oraz 244 800 zł na koszty inwestycyjne.

W ramach projektu zostaną zdigitalizowane pozostałe poloniki XVII-wieczne (nie ujęte w projekcie z roku 2013 pt. Rozwój Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej) oraz część zbioru poloników XVI-wiecznych.

Kolekcja druków szesnastowiecznych obejmuje w większości druki w języku łacińskim i niemieckim. Pod względem tematycznym druki dotyczą głównie kwestii religijnych i teologicznych – są to na przykład polemiki niemieckich teologów protestanckich, będące świadectwem zajadłych sporów toczonych przez zwolenników różnych odłamów młodego ruchu reformacyjnego, jak również prawnych i politycznych (m. in. opis wojny trzynastoletniej -  Historia und einfeltige Beschreibung des grossen dreizehenjerigen Kriegs in Preussen), będąc odzwierciedleniem burzliwych dziejów krajów europejskich w XVI w.

Na uwagę zasługują elbingensia, m. in. zbiór łacińskich elegii Elbingensis Elegiarum autorstwa Andreasa Münztera, jak również znaki proweniencyjne w postaci głównie zapisek rękopiśmiennych, wskazujących na właścicieli książek z kręgu elit urzędniczych lub związanych z elbląskim Gimnazjum Akademickim – pierwszą tego typu szkołą w Prusach Królewskich. Ciekawostkami są niewątpliwie druki medyczne autorstwa m. in. Johanna von Schrötera i Martinusa Chmielnika.

Wyłonione książki są też świadectwem stosowanych wówczas technik introligatorskich i ilustratorskich – w ilustracji widać wpływy znanych artystów - Dürera, Holbeina, Cranacha,  Burgkmaira, jeśli chodzi o technikę dominuje wciąż drzeworyt, choć coraz większą popularność zyskuje miedzioryt, doceniony zwłaszcza przy sporządzaniu map.

Digitalizowane XVI i XVII w. poloniki należą do domeny publicznej i będą dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych na stronach www Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej.