Elbląski Wortal Historyczny

2009-07-10
W Bibliotece Elbląskiej na przestrzeni ponad czterech wieków zostały zgromadzone zbiory zabytkowe, które stanowią integralny element dziedzictwa kulturowego, dorobku myśli ludzkiej (w wielu przypadkach jedyne zachowane egzemplarze), o dużej wartości poznawczej i źródłowej, historycznej i naukowej. Najcenniejsze to inkunabuły, rękopisy i starodruki, grafiki, zbiory kartograficzne, muzyczne, czasopisma oraz XIX wieczne książki nowożytne. Zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej są jedną z najbardziej okazałych kolekcji tego typu zbiorów wśród bibliotek publicznych w Polsce. Ważną grupę zbiorów stanowią dokumenty życia społecznego, szczególne pod względem formalnym i treściowym. Łączna ilość zbiorów o wysokiej wartości naukowej to 55 tys. woluminów.
W 2008 roku powstał projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – program operacyjny – Mecenat 2008, który zakładał prezentację zbiorów Biblioteki Elbląskiej, dzięki czemu zostałby ułatwiony dostęp czytelnika do informacji zawartych w zbiorach. Tym sposobem został stworzony elektroniczny katalog historii i kultury miasta Elbląga – Elbląski Wortal Historyczny.  Wszelkie informacje oraz przeszukiwanie danych znależć można na stronie http://historia.bibliotekaelblaska.pl.
W oparciu o Elbląski Wortal Historyczny Biblioteka Elbląska oferuje swoim użytkownikom przeszukiwanie treści zgromadzonych zasobów, przeszukiwanie opisów bibliograficznych z wykorzystaniem przeglądania danej publikacji za pomocą łącza dLibra (link pod opisem danej pozycji). Prezentowane materiały zostały  opatrzone przypisami i komentarzami opracowanymi przez pracowników biblioteki. Głównym celem Wortalu Historycznego jest dostęp do uporządkowanej informacji zawartej w unikatowych w skali kraju zbiorach Biblioteki Elbląskiej, dotarcie „z wiedzą zawartą w cennych zbiorach Biblioteki Elbląskiej" do jak największej grupy użytkowników.