Projekt "Rozbudowa elektronicznego systemu informacji Biblioteki Elbląskiej. Utworzenie elektronicz

2009-08-11
Biblioteka Elbląska w roku 2009 w ramach projektu zdigitalizuje następujące tytuły prasowe:

1. Elbinger Neueste Nachrichten
- prawdopodobnie ukazywało się od Wiosny Ludów (1848 r.) do 1915 roku. Gazeta w pierwszym okresie nosiła nazwę "Altpreussische Zeitung" i była organem elbląskich demokratów. Gazeta liczyła 4 strony, a ukazywała się od poniedziałku do niedzieli, nakład osiągnął 11000 egzemplarzy. Zamieszczała aktualne informacje ze świata i wiadomości lokalne oraz informacje z Malborka i Ostródy, gdzie posiadała swoje filie. Ważną stroną gazety były reklamy, zapowiedzi teatralne i koncertów muzycznych. Raz w tygodniu ukazywał się dodatek specjalny "Tägliche Unterhaltungsbeilage", w którym zamieszczano zapowiedzi literackie i powieść w odcinkach.

2. Freie Presse - gazeta zaczęła ukazywać się od 1925 roku. Pismo kierowane było do zwolenników socjaldemokracji zamieszkałych w Elblągu i okolicznych powiatach. Początkowo ukazywało się raz w tygodniu, od 1927 roku zwiększając rangę pisma codziennie. Redakcja koszystała z artykułów z "Königsberger Zeitung" oraz berlińskiej gazety "Konzentration". W lutym 1933 roku gazeta przestała się ukazywać, a redaktorzy zostali poddani represjom.

3. Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen - najważniejsze czasopismo elbląskie. Ukazywało się od grudnia 1824 roku jako "Elbinger Anzeigen" początkowo dwa razy w tygodniu. Nakład początkowy wynosił 800-1200 egzemplarzy, by przed I wojną światową osiągnąć 24000 egz. Od 1 grudnia 1834 roku czasopismo ukazywało się pod nowym tytułem "Elbinger Zeitung" a w podtytule widniała dawna nazwa "Elbinger Anzeigen". Obok dzienników wydawanych w Gdańsku "Elbinger Zeitung" była jedyną gazetą o ponadlokalnym znaczeniu w prowincji Prusy Zachodnie. Gazeta była organem elbląskich konserwatystów. Zawierała informacje ze świata kultury, nauki i rozrywki. Układ pisma był typowy dla ówczesnych gazet niemieckich. Na pierwszej stronie czytelnik znajdował artykuł redakcyjny oraz wiadomości polityczne. Na informacje lokalne redakcja przeznaczała trzecią i czwartą stronę i tylko w wyjątkowych sytuacjach tematyka elbląska trafiała na pierwszą stronę. Dwie ostanie strony gazety zawierały reklamy firm i instytucji działających w mieście oraz ważne informacje lokalne. W gazecie drukowano systematycznie powieść w odcinkach, zamieszczano aktualne notowania giełdy berlińskiej, pisano o wydarzeniach kulturalnych w mieście. Można było również znaleźć sprawozdania sądowe, wiadomości sportowe, a od drugiej połowy lat dwudziestych XX wieku programy radiowe. W latach 1885-1895 gazeta ukazywała się od wtorku do niedzieli i liczyła 6-8 stron. W niedzielę ukazywał się dodatek specjalny "Sonntags-Beilage" i gazeta liczyła 12 stron. Gazeta miała pozycję monopolistyczną na kształtowanie opinii publicznej w mieście jak i w powiecie elbląskim.

Inne aktualności

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji