Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej

2019-05-27

Rozpoczęliśmy realizację projektu „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019.

Zbiór wybrany do digitalizacji, opracowania i udostępnienia:

- druki medyczne - 59 druków

Książki z zakresu szeroko pojętej medycyny stanowią przegląd wiedzy i osiągnięć medyków z okresu XVI – XVIII wieku. Dzieła znajdujące się w zbiorach są poświęcone tematyce wykrywana i poznania poszczególnych schorzeń, metodach leczenia wówczas znanych i praktykowanych.

-czasopisma starodruczne - 33 tytuły

Najstarsza część zbioru zabytkowych czasopism Biblioteki Elbląskiej, zawiera druki wydane do 1800 roku. Ze względu na temat podzielić je można na czasopisma o charakterze naukowym, historycznym, kulturowo literackim, politycznym, przyrodniczym, teologiczno-religijnym i prawnym.

- oprawy 4 vol.

Do digitalizacji 3D wytypowano księgi w wyjątkowych oprawach wyróżniających się niezwykłym pięknem i ozdobnością.

Digitalizację wykona partner - Regionalna Pracownia Digitalizacji, znajdująca się w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu.

Zbiór wybrany do opracowania i udostępnienia (zdigitalizowany w latach 2014-2018, 28393 skany):

- poloniki XVIII w. - 197 druków

Tematyka dotyczy: historii, teologii, prawa i politologii, matematyki i medycyny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

MKiDN