Struktura obiektu
Tytuł:

Pragmatische Geschichte des Hildebrandismus, aus ächten und zuverläßigen Quellen gezogen, und zur Beleuchtung aller finstern Gegenden in unserem deutschen Vaterlande aufgestellet von eienem katholischen Geistlichen. Zweiter und letzter Band

Autor:

Milbiller, Joseph

Słowa kluczowe:

stary druk - 18 w. ; historia ; historia papiestwa ; historia kościoła katolickiego ; rozwój organizacyjny kościoła katolickiego ; Grzegorz VII (ok.1020-1085) ; papieże i święci kościoła katolickiego ; Milbiller, Joseph (1753-1816)

Opis:

Pragmatische Geschichte des Hildebrandismus… (Lipsk, 1787) – drugi i ostatni tom wydanego anonimowo dzieła historycznego, należącego do dorobku literackiego niemieckiego uczonego, publicysty, pisarza historycznego, nauczyciela akademickiego, autora i przedstawiciela katolickiego oświecenia Josepha Milbillera (1753-1816). Urodzony w Monachium, Milbiller ukończył w 1770 monachijską szkołę jezuicką. Od 1772 roku studiował teologię i prawo na Uniwersytecie w Ingolstadt. W 1778 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W następnych latach pracował jako dziennikarz w Monachium i opublikował serię pouczających pism. W 1785 roku musiał opuścić Bawarię w związku z prześladowaniami iluminatów. Przebywał w różnych miastach uniwersyteckich, poświęcając się pracy akademickiej i badaniom historycznym. W latach 1795-1799 przebywał w Wiedniu. W 1799 roku został mianowany profesorem historii na Uniwersytecie w Ingolstadt (później Landshut), gdzie w głównej mierze zajmował się historią, geografią i statystyką Niemiec i Europy. W 1808 roku Bawarska Akademia Nauk mianowała go członkiem korespondentem. Pragmatische Geschichte des Hildebrandismus… - dwutomowa praca Milbillera powstała na podstawie prawdziwych i wiarygodnych źródeł, by oświetlić wszystkie mroczne regiony niemieckiej ojczyzny. Tematyka dzieła dotyczy historii papiestwa i rozwoju organizacyjnego kościoła, a w szczególności walki papiestwa o uniezależnienie się od władzy świeckiej, przeciwstawiając uniwersalizmowi cesarskiemu uniwersalizm papieski (spór o inwestyturę) co znalazło najpełniejszy wyraz w teokratycznych tezach papieża - reformatora Grzegorza VII; łac. Gregorius VII, właśc. Hildebrand OSB (ok.1020-1085) oraz związanych z tym późniejszych implikacji dla rozwoju organizacyjnego kościoła.

Data wydania:

1787

Wydawca:

in der Weygandschen Buchhandlung

Miejsce wydania:

Leipzig

Rodzaj dokumentu:

stary druk

Sygnatura:

92662/2

Język:

ger ; lat

Prawa:

Domena publiczna (public domain)

×

Cytowanie

Styl cytowania: