:

Untersuchungen über den menschlichen Willen dessen Naturtriebe, Veränderlichkeit, Verhältniß zur Tugend und Glückseligkeit und die Grundregeln, die menschlichen Gemüther zu erkennen und zu regieren […] Erster Theil

:

Feder, Johann Georg Heinrich

:

stary druk -18 w. ; filozofia ; psychologia ; antropologia filozoficzna ; filozofia człowieka ; psychologia poznawcza ; filozofia umysłu ; wola i procesy wolicjonalne ; Feder, Johann Georg Heinrich (1740-1821)

:

Untersuchungen über den menschlichen Willen (Getynga, Lemgo, 1779) - pierwsza z czterech część, wydanej na przestrzeni 1779-1793 publikacji z pogranicza filozofii, a dokładniej antropologii filozoficznej i psychologii poznawczej, której autorem jest niemiecki filozof Johann Georg Heinrich Feder (1740-1821). Feder, od 1757 roku studiował teologię w Erlangen. W listopadzie 1765 roku objął profesurę metafizyki, moralności i logiki w gimnazjum Casimirianum Coburg (Bawaria). W 1767 roku otrzymał powołanie na uniwersytet do Getyngi, gdzie pracował do 1782 roku jako profesor filozofii. W latach 1797-1811 kierował Georgianum i biblioteką królewską w Hanowerze. W 1819 roku otrzymał tytuł tajnego radcy prawnego, a w 1820 został członkiem Akademii Nauk w Getyndze. Praca Untersuchungen über den menschlichen Willen uznawana jest za najważniejsze dzieło Federa. W obszernym czterotomowym dokumencie autor poddaje rozważaniom, m.in. pojęcie ludzkiej woli i procesów wolicjonalnych, które od czas od starożytnych było przedmiotem rozważań licznych filozofów, którzy, zwłaszcza w ramach dociekań z dziedziny tzw. psychologii filozoficznej, etyki i filozofii człowieka, próbowali wyodrębnić wolę jako mniej lub bardziej samodzielny składnik ludzkiej psychiki; kwestie zmienności i różnorodności ludzkiej woli oraz czynników wpływających na tę różnorodność; zagadnienie wpływu i związku woli ludzkiej i procesów wolicjonalnych z cnotą i szczęściem człowieka; kwestie podstawowych zasad rozpoznawania i kierowania ludzkim umysłem etc. Dzieło Federa uznawane jest również za jedno z pierwszych, w którym pojawia się psychologiczna teoria typów osobowości.

:

1779

:

im Verlage der Meyerschen Buchhandlung

Place_of_issue:

Göttingen ; Lemgo

:

stary druk

:

92472/1

:

ger ; lat ; fre ; eng

Prawa:

Domena publiczna (public domain)

×

Citation

Citation style: