:

Leonhard Euler’s Vollständige Anleitung zur Differenzial-Rechnung. Aus dem Lateinischen übersetzt und mit Anmerkungen und Zusätzen begleitet von Johann Andreas Christian Michelsen […] Zweyter Theil

:

Euler, Leonhard ; Michelsen, Johann Andreas Christian

:

stary druk -18 w. ; matematyka - historia ; matematyka - rachunek różniczkowy ; rachunek różniczkowy - podręcznik - 18 w. ; analiza matematyczna ; Euler, Leonhard (1707-1783) ; Michelsen, Johann Andreas Christian (1749-1797)

:

Leonhard Euler’s Vollständige Anleitung zur Differenzial-Rechnung… (Berlin, Lipawa, 1790, część druga) - niemieckojęzyczny przekład Institutiones calculi differentialis - pracy matematycznej napisanej w 1748 roku przez szwajcarskiego matematyka i fizyka Leonharda Eulera (1707-1783), kładącej podwaliny pod rachunek różniczkowy, określanej w literaturze przedmiotu mianem pierwszego podręcznika rachunku różniczkowego, który mógł pretendować do bycia zarówno kompletnym, jak i dokładnym. Urodzony w Bazylei, Euler, uważany za pioniera w wielu obszarach matematyki i fizyki oraz jednego z czołowych matematyków XVIII wieku i jednego z najwybitniejszych w całej historii, większą część swojego życia spędził w Rosji i Prusach. Dokonał licznych odkryć w tak różnych gałęziach matematyki jak rachunek różniczkowy i całkowy oraz teoria grafów. Wniósł duży wkład w rozwój terminologii i notacji matematycznej, szczególnie trwały w dziedzinie analizy matematycznej. Jako pierwszy w historii użył na przykład pojęcia i oznaczenia funkcji. Podręcznik został przetłumaczony z łaciny oraz opatrzony komentarzami i uzupełnieniami przez niemieckiego matematyka i pedagoga Johanna Andreasa Christiana Michelsena (1749-1797). Prawdopodobnie, na podstawie tego przekładu, Akademia Nauk w Berlinie mianowała go w 1793 roku na swojego członka.

:

1790

:

bey Lagarde und Friedrich

Place_of_issue:

Berlin ; Libau

:

stary druk

:

92411/2

:

ger

Prawa:

Domena publiczna (public domain)