Grundriß der allgemeinen Arithmetik oder Analysis zum Gebrauch bey academischen Vorlesungen […] Erster Theil
Thibault, Bernhard Friedrich
historia nauki ; arytmetyka - podręcznik akademicki - 19 w. ; edukacja akademicka - 19 w. ; matematyka ; historia matematyki ; arytmetyka ; historia arytmetyki ; Thibault, Bernhard Friedrich (1775-1832)
Grundriß der allgemeinen Arithmetik …(Getynga, 1809) - pierwsza część publikacji prezentującej zarys arytmetyki do wykorzystania na wykładach akademickich, w opracowaniu niemieckiego matematyka, profesora matematyki Uniwersytetu w Getyndze Bernharda Friedricha Thibauta (1775-1832). Autor studiował matematykę i fizykę pod kierunkiem Georga Christopha Lichtenberga, Johanna Beckmanna i Abrahama Gotthelfa Kästnera. W przeciwieństwie do wielu ówczesnych naukowców niemieckich nie podróżował naukowo. Doktorat obronił i karierę naukową prowadził na swoim macierzystym uniwersytecie. Przeszedł szczeble kariery akademickiej i w 1826 roku został wybrany rektorem. Jego podręczniki do matematyki były szeroko stosowane w ówczesnych Niemczech, a wykłady cieszyły się dużą popularnością. Był też bohaterem akademickich anegdot, jako osoba organizująca posiłki dla chorych studentów, ale też cierpiąca na depresję i pod koniec życia zamykająca się we własnym mieszkaniu. Pochodzące z początku XIX wieku opracowanie Thibaulta prezentuje zarys arytmetyki - jednego z podstawowych i najstarszych działów matematyki, zajmującego się liczbami. Wiedza o prehistorii arytmetyki jest ograniczona do kilku niewielkich artefaktów udowadniających posługiwanie się pojęciami dodawania i odejmowania przez ludy neolityczne. Najbardziej znanym jest kość z Ishango, datowana na epokę górnego paleolitu, która mogła służyć do zapisu systemu liczbowego. Prawdopodobnie Babilończycy posiadali szeroką wiedzę w niemal wszystkich aspektach elementarnej arytmetyki już dwa tysiące lat przed naszą erą. W papirusach ze starożytnego Egiptu pochodzących z XVII wieku p.n.e. można znaleźć dokładne algorytmy mnożenia i używania ułamków. Pitagorejczycy w szóstym wieku p.n.e. uznawali arytmetykę za jedną z czterech najważniejszych nauk. Znalazło to odbicie również w programie średniowiecznych uniwersytetów jako element Quadrivium, które razem z Trivium utworzyło siedem sztuk wyzwolonych.
1809
Heinrich Dieterich
Göttingen
książka
KD.3553
ger
Domena publiczna (public domain)
This publication is unavailable to your account. If you have more privileged account please try to use it or contact with the institution connected to this digital library.
Citation style: Chicago ISO690