Object structure
:

Bone valetudinis cura seu regimen sanitatis salernitanum: Britannie olim regi dicatum: a prestantissimo viro Arnaldo de Noua villa pertissime ac vtilissime ex solida probatissimor[um] medicoru[m] traditione texto co[m]mentariolo explanatum […]

:

Villa Nova, Arnoldus de

:

stary druk - 16 w. ; starodruk medyczny - 16 w. ; traktat medyczny - 16 w. ; medycyna ; historia medycyny ; porady medyczne ; porady dietetyczne ; dieta ; higiena ; zdrowy styl życia ; Villa Nova, Arnoldus de (ok.1235-1311/1313)

:

Bone valetudinis cura seu regimen sanitatis salernitanum …- wydany w 1512 roku traktat medyczny zawierający porady medyczne i dietetyczne, zgodnie z założeniami słynnej ówcześnie szkoły medycznej w mieście Salerno na południu Włoch, którego autorem jest Arnoldus de Villa Nova (ok.1235-1311/1313), znany również jako Arnau de Vilanova lub Arnold de Vilanowa. Autor był katalońskim scholastykiem, lekarzem, templariuszem, alchemikiem i astrologiem. Studia skończył w Barcelonie, gdzie później wykładał filozofię i medycynę. Był osobistym lekarzem króla Aragonii Jakuba II. Wykładał również i był rektorem na uczelniach w Montpellier i Paryżu. Tam spotkał się z wrogością ze strony duchowieństwa (uważany był za czarnoksiężnika i sprzymierzeńca diabła), i został zmuszony do ucieczki, ostatecznie znajdując azyl na Sycylii. Tuż przed śmiercią został wezwany do Awinionu przez chorego papieża Klemensa V. Zmarł podczas tej podróży na morzu, między Neapolem a Genuą. Był popularyzatorem etyki lekarskiej i higieny oraz dietetykiem i zwolennikiem jatrochemii. Na podstawie arabskiej receptury nauczył się destylować alkohol etylowy z wina. W praktyce lekarskiej używał również amuletów i talizmanów. Uważał złoto za uniwersalny lek, leczący wszelkie schorzenia, w tym żołądkowe. Odkrył lakmus i jako pierwszy opisał tlenek węgla. Poszukiwał kamienia filozoficznego (łac. lapis philosophorum). Dzieła tego autora posiadał w swojej bibliotece Mikołaj Kopernik. Publikacja udostępniona przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

:

1512

:

per Jacobum Thanner

Place_of_issue:

Liptzk

:

stary druk

:

MF/Sd/64

:

lat

Prawa:

Domena publiczna (public domain)

×

Citation

Citation style: