Object structure
:

Agonisticon Petri Fabri [...] sive de re athletica lvdisqve vetervm gymnicis, musicis atque circensibus [...] tractatus III libris comprehensi opvs tessellatvm

:

Du Faur de Saint-Jorry, Pierre

:

stary druk - 17 w. ; sport ; historia sportu ; lekkoatletyka ; starożytna Grecja ; Du Faur de Saint-Jorry, Jacob ; Du Faur de Saint-Jorry, Pierre (15xx?-1600)

:

Jedno z pierwszych opracowań monograficznych o sporcie lekkoatletycznym i wyczynowym autorstwa francuskiego polityka i historyka Pierre’a Du Faur de Saint-Jorry z Tuluzy. Kartę tytułową zdobi stempel drukarski przedstawiający mężczyznę z narzędziami pomiarowymi oraz motto: "Tractant fabrilia Fabri" (wykonały narzędzia rzemieślnicze Fabra). Dzieło otwiera wstęp z dedykacją adresowaną do ukochanego syna Jacoba oraz przedmowa do czytelnika, w których autor pisze o motywacji swoich historycznych poszukiwań, ukazując sport jako metaforę życia i podejmowanych w nim trudów. Traktat prezentuje historię sportu od starożytności do XVI wieku, począwszy od igrzysk pytyjskich w Delfach, przez rzymskie Ludi Publici po igrzyska olimpijskie, które autor promował w swoim czasie i rekomendował jako przyszłość sportu. W Agonisticon Faber przytacza różne, starożytne źródła (zarówno łacińskie, jak i greckie), wykazując się dużą erudycją i łącząc klasyczne wykształcenie z chrześcijańską wizją świata. Dodatkiem do dzieła jest alfabetyczny indeks pojęć. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Ob.6.III.885-Ob.6.III.887.

:

1602

:

apud Franciscum Fabrum

Place_of_issue:

Lvgdvni

:

stary druk

:

SD.XVI.2278 (Ob.6.III.885)

:

lat ; grc

Prawa:

Domena publiczna (public domain)

×

Citation

Citation style: