Object structure
:

Petronii Arbitri Satyricon ex recensione Petri Burmanni passim reficta cum supplementis nodotianis et fragmentis petronianis. Notas criticas, aliasque et indicem uberrimum addidit Conr. Gottlob Antonius litt. orient. prof. viteb.

:

Arbiter, Gaius Petronius ; Anton, Konrad Gottlob ; Burman, Pieter Starszy

:

stary druk - 18 w. ; literatura klasyczna ; filologia ; Burman, Pieter Starszy (1668 -1741) ; Anton, Konrad Gottlob (1745-1814) ; Arbiter, Gaius Petronius (27 – 66)

:

Druk jest filologicznym wydaniem Satyriconu przypisywanego Gajuszowi Petroniuszowi w edycji Pietera Burmana, z obszernym indeksem dodanym przez Konrada Gottloba Antona, profesora uniwersytetu w Wittenberdze. W przedrukowywanym opracowaniu Burman wykazał, że materiał uzupełniający dodany do tekstu przez Françoisa Nodota był fałszerstwem. Wydanie poprzedza wstęp Antona, w którym profesor rozważa m.in. kwestię autorstwa Petroniusza w odniesieniu do możliwych historycznych pierwowzorów postaci oraz zjawisk językowych, a także wskazuje na fragmenty wątpliwego autorstwa Petroniusza. Zapowiada także sposób oznaczania w tekście fragmentów wprowadzonych przez Nodota (italiki) Po wstępie następuje przegląd wydań dzieła Petroniusza, po czym rozpoczyna się samo dzieło. Tekst główny jest jednokolumnowy z oznaczoną na marginesach numeracją wersów, odrębną dla każdego rozdziału. Obszerne komentarze filologiczne znajdują się pod tekstem głównym, w układzie dwukolumnowym, jest ich zdecydowanie mniej pod fragmentami nieautentycznymi. Po tekście Satyriconu edycja przytacza fragmenty z Petroniusza, których właściwe miejsce w dziele jest niepewne. One także są opatrzone komentarzami. Indeks końcowy zbiera zarówno hasła komentowane przez Burmana, jak i trudniejsze słowa nie objaśnione w uwagach edytorskich, a wszystkie zawierają oznaczenia, czy pochodzą z fragmentów autentycznych, czy wątpliwych. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. 94742-94743.

:

1781

:

sumtibus Caspari Fritsch

Place_of_issue:

Lipsiae

:

stary druk

:

94742

:

lat ; grc

Prawa:

Domena publiczna (public domain)

×

Citation

Citation style: