Object structure
:

Valentin Kräutermanns Wohlerfahrner Bienen-Wirth, Oder Gründliche Anweisung was bey der Bienen-Pflege, in jedem Monat des Jahrs zu beobachten, mit beygefügten Anmerckungen von denen bewundernswürdigen Eigenschaften derer Bienen

:

Hellwig, Christoph von

:

stary druk - 18 w. ; pszczelarstwo - 18 w. ; hodowla pszczół - 18 w. ; praktyki pszczelarskie - 18 w. ; prace pasieczne w ciągu roku - 18 w. ; Hellwig, Christoph von (1663-1721)

:

Valentin Kräutermanns Wohlerfahrner Bienen-Wirth, Oder Gründliche Anweisung was bey der Bienen-Pflege, in jedem Monat des Jahrs zu beobachten, mit beygefügten Anmerckungen von denen bewundernswürdigen Eigenschaften derer Bienek (Arnstadt, 1762) - dokument z dziedziny pszczelarstwa, w opracowaniu Christopha von Hellwiga (1663-1721) -niemieckiego lekarza, alchemika, publicysty i poety, twórcy nowoczesnej szczoteczki do zębów (W uznaniu tego wynalazku i zasług dla zdrowia miasta Tennstedt, wybudowano tam pomnik szczoteczki do zębów, który można podziwiać do dziś). Hellwig, jako publicysta i pisarz występował pod różnymi pseudonimami, takimi jak Caspar Schröder, Constans Alitophilus Hertzberger i Valentin Kräutermann. Opublikował około 240 prac. Pisał nie tylko teksty i prace dotyczące medycyny, ale także dzieła przyrodnicze, botaniczne, alchemiczne, astrologiczne oraz utwory poetyckie. W niniejszym opracowaniu, wydanym pod pseudonimem Valentin Kräutermann, Hellwig udziela, zwłaszcza początkującym pszczelarzom, pożytecznych i praktycznych rad i wskazówek jak w poszczególnych miesiącach roku obserwować pszczoły, na co zwracać uwagę podczas całorocznej opieki nad pszczołami, jak właściwie przygotować pasiekę wraz z budowlami i urządzeniami pasiecznymi ułatwiającymi pracę, jak organizować przebieg prac w pasiece etc. Materiał uzupełnia ogólna charakterystyka pszczół, które pomimo znacznego postępu w rozszyfrowywaniu mechanizmów biologii rodziny pszczelej pozostają po dziś dzień gatunkiem dzikim. W pniu pszczelim, niezależnie od rozwiązań konstrukcyjnych ula i przebiegu prac w pasiece pszczoły zachowują się tak samo, jak przed wiekami, kiedy żyły w pniach drzew w puszczy, potem w kłodach bartnych lokalizowanych w pobliżu domostw ludzkich, czy wreszcie tak samo, jak w pierwszych, skonstruowanych przez ludzi ulach i budowlach pasiecznych.

:

1762

:

verlegts Johann Jacob Beumelburg

Place_of_issue:

Arnstadt

:

stary druk

:

94449

:

ger

Prawa:

Domena publiczna (public domain)

×

Citation

Citation style: