Tytuł:

Der Christliche Religionslehrer in seinem moralischen Daseyn und Wirken. Ein Lehrbuch der moralischen Bestimmung des christlichen Lehrers in Kirchen und Schulen für sein Leben und sein Amtsführung. Erster Band

Autor:

Schwarz, Friedrich Heinrich Christian

Słowa kluczowe:

stary druk - 18 w. ; pedagogika chrześcijańska ; pedagogika religii ; katechetyka ; wychowanie chrześcijańskie ; moralność chrześcijańska ; Schwarz, Friedrich Heinrich Christian (1766-1837)

Opis:

Der Christliche Religionslehrer in seinem moralischen Daseyn und Wirken. Ein Lehrbuch der moralischen Bestimmung des christlichen Lehrers in Kirchen und Schulen für sein Leben und sein Amtsführung (Gießen,1798) - pierwszy tom wydanej w dwóch tomach, na przestrzeni 1798-1800, publikacji autorstwa niemieckiego teologa i pedagoga Friedricha Heinricha Christiana Schwarza (1766-1837). Osobliwość autora, któremu przypisuje się sukcesy na polu działalności pedagogicznej, łączyła w sobie bogaty talent, umiejętność zagłębiania się w naukę z największą powagą i dążenie do tego, by to, co czerpał z szeroko pojętej nauki, uczynić użytecznym dla życia praktycznego. Bogate doświadczenia zdobyte w zawodzie konstruował naukowo, a uzyskane w ten sposób wyniki praktyczne i teoretyczne wykorzystywał z pożytkiem w swojej pracy pedagogicznej. Dlatego słusznie nazywany był "psychologiem empirycznym". Jako teolog nie był zwolennikiem ani ortodoksji, ani pietyzmu. Bliskie jego sercu było chrześcijaństwo praktyczne, w którym wiara uaktywnia się w uczynkach miłości. Jego życie intelektualne i duchowe było zakorzenione w ideach człowieczeństwa. W publikacji autor stara się nakreślić portret chrześcijańskiego nauczyciela religii (katechety) i moralny wymiar jego działania. Nauczyciela, który uczy prawd wiary, wdraża w chrześcijańskie zasady moralne i praktyki kultu religijnego, a zasadami tymi kieruje się również poza pracą. Człowieka, który otrzymał i wypełnia szczególne i szczegółowe powołanie, a pamięć o tej misji wyznacza jego tożsamość. Podstawą i fundamentem owocnej pracy, do kontaktów z innymi ludź­mi, które będą kierowały w stronę prawdy, dobra i piękna, jest dojrzała osobo­wość i odpowiedzialność katechety. Autor podejmuje refleksję nad samym pojęciem nauczyciela - katechety, opisuje cechy, przymioty, cele, powołanie, zadania, które powinien wykonywać, charakteryzuje ich odpowiedzialność, idee, wartości i sposób postępowania etc.

Data wydania:

1798

Wydawca:

bey Georg Friedrich Heyer

Miejsce wydania:

Gießen

Rodzaj dokumentu:

stary druk

Sygnatura:

92636/1

Język:

ger

Prawa:

Domena publiczna (public domain)

×

Cytowanie

Styl cytowania: