:

Die Wirkung des Christenthums auf den Zustand der Völker in Europa durch Tyge Rothe. Aus dem Dänischen übersetzt. Zweyter Theil

:

Rothe, Tyge Jesper

:

stary druk - 18 w. ; historia ; chrześcijaństwo ; religia chrześcijańska ; chrześcijaństwo, a rozwój cywilizacyjny ; Rothe, Tyge Jesper (1731 -1795)

:

Die Wirkung des Christenthums auf den Zustand der Völker in Europa …(Kopenhaga,1777) - drugi tom niemieckojęzycznego przekładu Kristendommens Virkning paa Folkenes Tilstand i Europa - dzieła opublikowanego w okresie 1774-1782 w pięciu tomach, którego autorem jest duński pisarz i historyk Tyge Jesper Rothe (1731-1795). W obszernym dokumencie traktującym o wpływie chrześcijaństwa na stan narodów w Europie, Rothe rozważa religię chrześcijańską i związany z nią proces chrystianizacji jako proces progresywny i podstawowy czynnik warunkujący rozwój cywilizacyjny narodów we wszystkich ich aspektach, począwszy od czasów najdawniejszych. Tom drugi otwiera obszerny opis polityki religijnej w okresie panowania pierwszego cesarza chrześcijańskiego Konstantyna I Wielkiego, przez Kościół prawosławny do dziś uznawanego za świętego i trzynastego apostoła, który miał fundamentalny wpływ na kształt przechodzącego kryzys, zmierzchającego cesarstwa, a także na religijne oblicze przyszłej Europy i samo chrześcijaństwo. W dalszej kolejności opisowi poddany zostaje okres rządów bratanka Konstantyna I Wielkiego, cesarza rzymskiego Juliana, nazwanego przez chrześcijan „Apostatą”, który panował w latach 361-363 n.e. i był miłośnikiem starodawnych rzymskich bóstw, co zrodziło konflikt z rosnącym w siłę chrześcijaństwem. Tom wieńczy opis polityki religijnej w okresie upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego oraz opis tych działań w pierwszym państwie, powstałym na gruzach Cesarstwa Rzymskiego, które przyjęło chrześcijaństwo - państwie Franków i rządów wychowanego w tradycji chrześcijańskiej Karola Wielkiego, który w wyniku swych podbojów zjednoczył niemal całą zachodnią, chrześcijańską Europę i stał się najsilniejszym władcą chrześcijańskim. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. 92487/1-92487/2.

:

1777

:

verlegts Christian Gottlob Prost

Place_of_issue:

Kopenhagen

:

stary druk

:

92487/2

:

ger ; lat

Prawa:

Domena publiczna (public domain)