Exegetisches Handbuch des Alten Testaments für Prediger, Schullehrer und gebildete Leser. Zweytes Stück enthaltend das Buch der Richter
Nachtigal, Johann Karl Christoph
stary druk - 18 w. ; biblistyka ; egzegeza biblijna ; egzegeza biblijna Starego Testamentu ; egzegeza biblijna - Księga Sędziów ; Nachtigal, Johann Karl Christoph (1753-1819)
Exegetisches Handbuch des Alten Testaments… (Lipsk, 1797) - część druga, wydanej anonimowo publikacji z dziedziny biblistyki, a dokładniej egzegezy biblijnej Starego Testamentu. Autorem dokumentu jest niemiecki teolog i filolog Johann Karl Christoph Nachtigal (1753-1819).Twórca w latach 1771-1773 studiował teologię, filologię i historię naturalną na uniwersytecie w Halle. Po ukończeniu studiów powrócił do Szkoły Katedralnej w Halberstadt, gdzie najpierw był nauczycielem, a od 1800 roku jej dyrektorem. W 1800 roku został także mianowany radcą konsystorza. Zajmował się m. in. datowaniem pism w Starym Testamencie. W 1808 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Halle. Od 1812 do 1816 roku Nachtigal był generalnym superintendentem księstwa Halberstadt, powiatów Hohenstein i Mansfeld, aż do rozwiązania konsystorza przez nowy podział prowincji w Prusach. Niniejsza, druga część dokumentu ma na celu zapoznanie czytelnika ze sposobem postępowania przy czytaniu, badaniu i interpretacji treści oraz wydobycie dosłownego znaczenia tekstów, pochodzących z Księgi Sędziów (hebr. שֹּׁפְטִים, Szofetim, gr. Κριταί) - jednej z ksiąg biblijnych, w Biblii hebrajskiej wchodzącej w skład „Proroków Starszych”, w Septuaginacie (pierwsze tłumaczenie Starego Testamentu z hebrajskiego i aramejskiego na grekę) i chrześcijańskich wydaniach Starego Testamentu zaliczanej do ksiąg historycznych. Księga Sędziów opisuje okres pomiędzy zajęciem ziemi Kanaan przez Hebrajczyków, a czasami królów izraelskich oraz przekazuje obraz obyczajowości, kultury, religijności i stosunków społecznych przedmonarchicznego Izraela. Naczelną ideą teologiczną księgi jest przekonanie o konieczności zachowania wierności, całkowitego zaufania i posłuszeństwa jedynemu Bogu Jahwe, będącemu też władcą Izraela, gdyż od tego uzależniona jest pomyślność Izraela; potępiane są wszelkie przejawy apostazji, podkreślana natomiast troska o jedność kultu. Opracowanie, jak wskazuje karta tytułowa, przeznaczone zostało dla kaznodziejów, nauczycieli szkolnych i wykształconych czytelników. W literaturze określane było jako dokument wnoszący cenny wkład egzegetyczny do Starego Testamentu.
1797
bey Johann Gottlob Beygang
Leipzig
stary druk
92407/2
ger ; grc ; lat ; heb
Domena publiczna (public domain)
This publication is unavailable to your account. If you have more privileged account please try to use it or contact with the institution connected to this digital library.
Citation style: Chicago ISO690