Der Gesellige, Nr. 239, Dienstag, 12. Oktober 1915
czasopiśmiennictwo - historia - 19 - 20 w. ; czasopiśmiennictwo Pomorza Gdańskiego - 19 - 20 w. ; prasa ; prasa w Grudziądzu - 19 - 20 w. ; Rothe, Carl Gotthilf (1773-1859)
Der Gesellige - pierwsze czasopismo grudziądzkie wydawane na przestrzeni 1826-1945, którego założycielem był drukarz Carl Gotthilf Rothe, urodzony w 1773 roku pod Halle (nad Salą) w rodzinie nauczyciela wiejskiego. Inauguracyjny numer „Der Gesellige" ukazał się 8 lipca 1826 roku. Od 1829 roku redakcja wydawała specjalny dodatek do pisma pod tytułem Westpreussischer Schulfreund, który zajmował się organizacją szkolnictwa i zgłaszał postulaty ulepszenia szkolnictwa żeńskiego. Od 1833 roku Der Gesellige ukazywał się dwa razy w tygodniu (w środę i w sobotę). Aż do Wiosny Ludów pozostał pismem informacyjno- rozrywkowym, zamieszczając opowiadania, poematy, opowieści historyczne, anegdoty i zagadki, unikając treści politycznych, ponieważ w ówczesnym czasie rząd pruski pobierał za nie opłaty, tzw. „opłaty stemplowe”. Ożywienie polityczne, w państwie pruskim w początkach lat czterdziestych XIX wieku, wpłynęło na zmianę pisma zarówno pod względem treści, jak i formy. Gazeta aktywnie włączyła się w spory narodowościowe, tym samym prezentując na swych łamach niemiecki nacjonalizm. Redakcja Der Gesellige reprezentowała pogląd, że Pomorze Gdańskie jest ziemią niemiecką i zamieszkujący ten teren Polacy, z wyjątkiem garstki szlachciców, chcą być wiernymi obywatelami państwa pruskiego. W 1859 roku powiększono format, objętość i częstotliwość ukazywania się pisma do trzech razy w tygodniu. W 1889 roku ponownie powiększono częstotliwość ukazywania się czasopisma, które znowu, jak w okresie wojny prusko-francuskiej, stało się dziennikiem i tym pozostało już do końca swojego istnienia. Der Gesellige uważany był prawie za monopolistę ogłoszeniowego na wschodzie, w niemieckim środowisku kupiecko-obszarniczym Pomorza Gdańskiego. Pismo zwalczało dwa nurty: dążenia wyzwoleńcze ludności polskiej oraz ruch socjaldemokratyczny i uznawane było za jednego z najbardziej typowych reprezentantów prasowych mieszczaństwa, obszarnictwa i bogatszego chłopstwa niemieckiego. Biblioteka Elbląska posiada w swoich zbiorach egzemplarze dziennika z okresu październik - grudzień 1915 roku.
1915-10-12
Graudenz
czasopismo
013159
ger
Domena publiczna (public domain)
This publication is unavailable to your account. If you have more privileged account please try to use it or contact with the institution connected to this digital library.
Citation style: Chicago ISO690