Object structure

:

Hieronymi Fabricii ab Aquapendente [...] opera chirurgica, quorum pars prior pentateuchum chirurgicum, posterior operationes chirurgicas continet cum indice locupletissimo capitum et rerum. Accesserunt instrumentorum [ … ]

:

Fabrici d'Acquapendente, Girolamo

:

stary druk - 18 w. ; traktaty naukowe - 18 w. ; medycyna ; chirurgia ; narzędzia chirurgiczne ; Fabrici d'Acquapendente, Girolamo (1537–1619)

:

Wydanie dzieł chirurgicznych Girolama Fabriciego d’Acquapendente (1537–1619), znanego także jako Girolamo Fabrizio, włoskiego lekarza i chirurga, wykładowcy Uniwersytetu Padewskiego, przyjaciela Galileusza i nauczyciela Williama Harveya, odkrywcy krążenia krwi. Na początku dokumentu zamieszczono biografię Fabriciego pióra Jacopa Filippa Tomassiniego, duchownego z Padwy. W pierwszej części pięć ksiąg O chirurgii: 1. o tumorach powstających wbrew naturze; 2. o ranach; 3. o wrzodach i brodawkach; 4. o złamaniach; 5. o zwichnięciach. W drugiej części traktat o operacjach chirurgicznych (rozpoczyna się od różnych zabiegów głowy, a kończy się na zabiegach związanych ze złamaniami i zwichnięciami). Następnie dysertacja Fabriciego o nadużywaniu upuszczania krwi u pacjentów cierpiących na gangrenę (febris putrida). Na końcu składane karty tablic z miedziorytowymi z ilustracjami różnych instrumentów chirurgicznych: na dwóch pierwszych przedstawienie ortopedycznego egzoszkieletu nazywanego „hoplomochlion”, dalej szczypce, nożyce i instrumenty do kauteryzacji, sondy, skalpele, elewatoria (narzędzie do wyciągania wklęśnietych części czaszki przy urazach), igły, wzierniki.

:

1723

:

ex officina Boutesteniana

Place_of_issue:

Lugduni Batavorum

:

stary druk

:

application/pdf

:

93817

:

lat

Prawa:

Domena publiczna (public domain)