[ … ] Lazari Meyssonneri [ … ], Medici Fac. Monsp. Practici Lugdunensis Pentagonum Philosoph.-Medicum. Sive, Ars Rova reminiscentiae. Cum Institutionibus Philosophiae Naturalis, & Medicinae Sublimioris & Secretioris, Theoricae, Practicae [… ]
Meyssonnier, Lazare
stary druk - 17 w. ; medycyna ; alchemia ; filozofia ; teologia ; Meyssonnier, Lazare (1602-1672)
Tom jest dziełem na poły medycznym, na poły alchemicznym, z elementami innych dziedzin, takich jak filozofia, teologia, kosmologia i inne. Autorem dzieła jest francuski lekarz i alchemik, Lazare Meyssonnier (1602-1672). Na pierwszych stronach autor umieszcza list dedykacyjny, którego adresatem, nazwanym Torquato de Bulion, jest najprawdopodobniej Frédéric-Maurice de La Tour d'Auvergne (1605 – 1652), książę de Bouillon, marszałek polowy armii francuskiej i dowódca kawalerii. Błąd introligatorski sprawił, że spis treści umieszczony jest nie – jak było zamierzone – po liście dedykacyjnym, lecz w jego obrębie. Właściwa kolejność: list dedykacyjny, wstęp do medyków, spis rozdziałów, katalog alfabetyczny autorów (na których dzieła Meyssonnier powołuje się w swoim tekście), a także siedem krótkich tekstów – są to dwa wyjątki z listów (jeden w języku francuskim) i pięć epigramatów – ku czci Meyssonniera i jego dzieła. Po nich następują kolejno poszczególne części Pentagonum… . Na końcu umieszczono alfabetyczny spis rzeczy. Samo dzieło, jak nazwa wskazuje, ma kompozycję pentagonalną. Pierwsza część, Pentagonum universale, ma być wprowadzeniem historycznym, nakreślającym symbolikę mistyczną uniwersum wpisanego w kształt pięcioramienny. Poszczególnymi „promieniami” są: Archetyp (sfera Boska), Firmament (ruchy gwiazd, znaki na niebie), Planety (obserwacje astronomiczne oraz astrologia), Żywioły (w tym pierwsze zasady, filozofia naturalna), Człowiek (mikrokosmos, w którym zbiegają się wszystkie poprzednie). Wszystkie te rozumiane są w dużej mierze na płaszczyźnie duchowej, hermetycznej etc. Druga część, zdecydowanie obszerniejsza, nazwana Pentagonum speciale nosologicum, ma profil medyczny, choć w podobnym tonie, jak część pierwsza. Podzielona została na pięć „kręgów”, z których każdy ma pięć „promieni”. Pierwszy krąg prezentuje pięć aspektów definicyjnych, rodzajów i odmian chorób; drugi przedstawia pięć możliwych przyczyn chorób; trzeci prezentuje pięć grup miejsc dotykanych przez choroby; czwarty prezentuje pięć grup objawów chorobowych; piąty omawia pięć wypadkowych w odniesieniu do leczenia chorób. Choć spis rozdziałów sugeruje co innego, w obrębie każdej z dwóch części nie zaznaczono podrozdziałów. Na marginesach stron zapisanych ciągiem zaznaczono poszczególne „promienie”, a także odniesienia do innych tekstów. Całość cechuje duża erudycyjność. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Ob.7.II.5817-Ob.7.II.5819.
1639
Jacques Prost i Pierre Prost
Lugduni
stary druk
application/pdf
Ob.7.II.5817
lat ; fre ; heb
Domena publiczna (public domain)
This publication is unavailable to your account. If you have more privileged account please try to use it or contact with the institution connected to this digital library.
Citation style: Chicago ISO690