Paracelsia Henningi Schevnemanni philosophiae ac medicinae doctoris celeberrimi de morbo svlphvreo cagastrico, quem febrem vulgus nominat, ex quintuplici ente, Dei nimirum, astrorum, pagoyi, veneni et naturae prognato [ … ]
Scheunemann, Henning
stary druk - 17 w. ; medycyna - historia ; alchemia - historia ; farmacja - historia ; jatrochemia - historia ; Scheunemann, Henning (1570–1615)
Dzieło o gorączce (febrze) niemieckiego lekarza i alchemika, zwolennika teorii Paracelsusa, Henninga Scheunemanna (1570–1615) dedykowane senatorom miasta Aschersleben. Schenemann opisuje chorobę, którą nazywa morbus sulphureus cagastricus, tzn. zaraźliwa choroba siarkowa. Zgodnie z terminologią Paracelsusa cagastrum to czynnik, materia chorobotwórcza, gorączka zaś jest chorobą „siarkową”, ponieważ to właśnie siarka (u Paracelsusa jedna z trzech podstawowych substancji, oprócz rtęci i soli) ma nienaturalnie rozgrzewać części ciała i powodować ciepło w gorączce. Gorączki różnią się w zależności od tego w jaki sposób siarka rozgrzewa ciało i jak się po nim rozprzestrzenia. Ponadto rozróżnia gorączki na te, które są zsyłane przez Boga i te, które są powodowane przez czynniki naturalne, tzw. pagoya (termin Paracelsusa, tu oznaczający przyczyny psychiczne, emocjonalne i ezoteryczne) oraz powodowane przez zatrucie. Omawia alchemiczne środki przeciwgorączkowe takie jak łzy jelenia, kamień bezoar, różne destylaty i proszki (np. z rogu jednorożca lub zęba słonia). Remedia różnią się w zależności od rodzaju gorączki oraz jej przyczyny. Na końcu jest mowa o warunkach jakie trzeba zapewnić choremu (napowietrzenie i miłe zapachy, odpowiedni pokarm, nawodnienie, odpoczynek i unikanie nadmiernego poruszania się i wysiłku, uspokojenie ducha). Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.2744-Pol.7.II.2747.
1610
sumptibus Nicolai Steinij
Francofurti
stary druk
application/pdf
Ob.7.II.2745
lat
Domena publiczna (public domain)
This publication is unavailable to your account. If you have more privileged account please try to use it or contact with the institution connected to this digital library.
Citation style: Chicago ISO690