D.O.M.A. Pharmacopoea dogmaticorvm restitvta, pretiosis selectisqve hermeticorum floribus abunde illustrata avctore Ios. Qvercertano, cons. et medico regio
Quercetanus, Josephus
stary druk - 17 w. ; medycyna - historia ; farmacja - historia ; alchemia - historia ; famakopea - historia ; Quercetanus, Josephus (1544/46–1609)
Farmakopea, czyli dzieło poświęcone uzyskiwaniu substancji leczniczych i sporządzania z nich leków, pióra francuskiego lekarza Josepha Du Chesne (1544/46–1609), posługujacego się zlatynizowaną wersją nazwiska Quercetanus. Był nadwornym lekarzem Franciszka Herkulesa Walezjusza, następnie jako hugenota musiał uciekać przed prześladowaniami i działał w Niemczech i Szwajcarii. Swoją farmakopeę dedykował Chrystianowi I, księciu Anhalt-Bernberg (1568–1630). W swoim dziele Quercetanus odwołuje się do starożytnego nurtu w medycynie zwanego szkołą dogmatyków, który podkreślał istotę rozpoznawania przyczyn chorób, a także wagę poznania naturalnych mechanizmów ciała ludzkiego (w odróżnieniu np. od metodyków, którzy kładli nacisk na leczenie objawów i skutków choroby). Rozpoczyna od definicji, pojęć ogólnych oraz generalnej klasyfikacji leków. Następnie mówi o lekach uzyskanych przez proces destylacji oraz warzenia. Dalej o syropach, środkach na przeczyszczenie, powodujących wymioty, na nieżyty nosa i dróg oddechowych, o lekach aromatycznych do inhalacji, o opiatach. Na końcu o ekstraktach, esencjach, solach i olejach. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.2697-Pol.7.II.2698.
1615
apud Paulum Jacobi, impensis Ioannis Theobaldi Schönvvetteri
Francofurti
stary druk
application/pdf
Ob.7.II.2698
lat
Domena publiczna (public domain)
This publication is unavailable to your account. If you have more privileged account please try to use it or contact with the institution connected to this digital library.
Citation style: Chicago ISO690