Object structure

:

Catechesis sev initia doctrinae in ecclesia Christi graece itervm nvper edita, et nvnc primum in sermonem Latinum conuersa, cumque indicio et notatione locorum quorundam, expressa

:

Camerarius, Joachim

:

stary druk - 16 w. ; katechizm -16 w. ; teologia - 16 w. ; luteranizm - 16 w. ; modlitwy – 16 w. ; Camerarius, Joachim (1500–1574)

:

Katechizm Joachima Camerariusa (1500–1574), teologa luterańskiego, grecysty i humanisty działającego głównie w Lipsku, ucznia Petrusa Mosellanusa i przyjaciela Phillipa Melanchtona. Jest to tłumaczenie na łacinę jego katechizmu, który ukazał się w 1552 w języku greckim w lipskiej oficynie Valentina Bapsta starszego. W przedmowie mówi o tym, że zarówno pierwszy katechizm, jak i jego tłumaczenie na łacinę, zostały zainspirowane przez Jerzego III (1507–1553) - księcia Anhalt-Plötzkau. W pierwszej części wyjaśnia fundamenty doktryny chrześcijańskiej będącą przede wszystkim komentarzem do Dekalogu. Część objaśnień jest ujęta w dialog między uczniem a katechetą. Druga część objaśnia wyznanie wiary. Trzecia mówi o modlitwie i zawiera komentarze do Modlitwy Pańskiej. Czwarta zawiera skrótowo wyłożoną doktrynę chrześcijańską przeznaczoną do uczenia się na pamięć przez uczniów. Na końcu adnotacje do tekstu oraz modlitwy codzienne. Adres wydawniczy z datą wydania podany w kolofonie.

:

1563

:

in officina Voegel

Place_of_issue:

Lipsiae

:

stary druk

:

application/pdf

:

Ob.6.II.3410

:

lat

Prawa:

Domena publiczna (public domain)