Serapionis medici Arabis celeberrimi practica stvdiosis medicinae vtilissima, quam postremo Andreas Alpagus Belluensis medicus et philosophus, idiomatisque arabici peritissimus in latinum conuertit cuius translatio nunc primum exit in lucem [ … ]
Serapion, Johannes ; Alpago, Andrea
stary druk - 16 w. ; dzieła medyczne - 16 w. ; medycyna - historia ; farmacja - historia ; Serapion, Johannes (IX w.) ; Alpago, Andrea (ok.1450–1521/22)
Wydanie dzieła syryjskiego lekarza z IX w. Yahya ibn Sarafyuna (znanego w Europie jako Johannes Serapion) w łacińskim tłumaczeniu sporządzonym przez Andreę Alpago (ok.1450–1521/22), włoskiego lekarza i arabistę, tzw. Practica medicinae. Składa się z siedmiu traktatów. Pierwszy o chorobach włosów i skóry głowy (łysienie, wszawice), o chorobach głowy i mózgu, zaburzeniach umysłowych (mania, melancholia), o paraliżach i drgawkach. Drugi poświęcony chorobom oczu, powiek, uszu, nosa, bólom zębów, języka oraz chorobom gardła, kaszlowi, zbieraniu się flegmy. Traktat trzeci dotyczy schorzeń brzucha, żołądka i jelit, mówi o zaburzeniach apetytu i trawienia; o biegunce, dezynterii, refluksie, hemoroidach. Traktat czwarty jest o chorobach wątroby, śledziony oraz nerek; o cukrzycy, podagrze, kamicy nerkowej. Traktat piąty mówi o schorzeniach skórnych oraz wenerycznych, o trądzie, o wściekliźnie, trujących ukąszeniach i ugryzieniach, o ospach, rakach, skrofułach; o chorobach kobiecych i zaburzeniach ciąży. Traktat szósty o gorączkach oraz traktat siódmy o sporządzaniu i stosowaniu leków. W drugiej części traktat De simplicium medicaminum temperamentis, zwany również Aggregator lub Liber aggregatus in medicinis simplicibus napisany najprawdopodobniej w XI w. w Andaluzji przez nieznanego autora. W XII w. przetłumaczony na łacinę przez Szymona z Genui i Abrahama z Tortosy; później często przypisywany Johannesowi Serapionowi. Jest to dzieło o roślinach leczniczych, uzyskiwaniu substancji leczniczych i przygotowywaniu z nich leków. Opiera się na starożytnych greckich traktatach farmaceutycznych Galena i Dioskoridesa. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Ob.6.III.911-Ob.6.III.912.
1550
apud Ivntas
Venetiis
stary druk
application/pdf
Ob.6.III.912
lat
Domena publiczna (public domain)
This publication is unavailable to your account. If you have more privileged account please try to use it or contact with the institution connected to this digital library.
Citation style: Chicago ISO690