:

James Bruce Reisen in das Innere von Africa, nach Abyssinien an die Quellen des Nils , Aus dem Englischen […] übersetzt von E.W. Cuhn […] Mit zur Naturgeschichte gehörigen Beschreibungen und Zusätzen versehen von J.F. Gmelin […]

:

Bruce, James ; Gmelin, Johann Friedrich ; Cuhn, Ernst Wilhelm

:

stary druk - 18 w. ; literatura podróżnicza - relacje z podróży Afryka - 18 w. ; relacje z podróży - Afryka - Etiopia -18 w. ; Etiopia - historia - 18 w. ; Bruce, James (1730-1794) ; Cuhn, Ernst Wilhelm (1756-1809) ; Gmelin, Johann Friedrich (1748-1804)

:

Opublikowany w 1791 roku w Rinteln i Lipsku niemieckojęzyczny (skrócony) przekład drugiego z pięciu tomów książki Podróże w celu odkrycia źródeł Nilu Błękitnego autorstwa szkockiego podróżnika i pisarza Jamesa Bruce’a (1730-1794). Dokument jest relacją z dwunastoletniej podróży, w którą autor wyruszył w 1768 roku na poszukiwanie źródeł Nilu Błękitnego. Podobnie jak większość współczesnych mu badaczy Bruce uważał, że Nil Błękitny jest głównym nurtem, a Nil Biały uznał za mało znaczący dopływ. Dlatego na teren poszukiwań wybrał Abisynię (dawna nazwa Etiopii) dokąd dotarł z Egiptu, udając się najpierw na wybrzeże Morza Czerwonego w Al-Kusajr, skąd popłynął do Massaui i pojechał dalej drogą lądową do ówczesnej stolicy Etiopii Gondaru. W Gondarze negus (historyczny i polityczny tytuł władców krain Etiopii w okresie monarchii) posiadał wspaniały pałac wzniesiony przez Portugalczyków. Dzięki swej wiedzy medycznej Bruce stał się ulubieńcem cesarza i otrzymał od niego jako lenno jezioro górskie. W 1770 odkrył źródło Nilu Błękitnego, którym okazało się jezioro Tana, jednak nie był pierwszym Europejczykiem, który tam przebywał. Opracowanie zawiera interesujące relacje z przygód podróżnika w Afryce, barwne opisy przyrody, etiopskiego społeczeństwa etc. Dokument uzupełniają opisy i uzupełnienia przyrody ożywionej i nieożywionej sporządzone przez niemieckiego botanika, entomologa i naturalistę Johanna Friedricha Gmelina (1748-1804). Autorem tłumaczenia jest niemiecki historyk i bibliotekarz Ernst Wilhelm Cuhn (1756-1809).

:

1791

:

in der Expedition der Theologischen Annalen – Rinteln ; in Commission bey Joh. Ambrosius Barth - Leipzig

Place_of_issue:

Rinteln ; Leipzig

:

stary druk

:

application/pdf

:

92071

:

ger

Prawa:

Domena publiczna (public domain)