:

D. Joseph Butlers […] Bestätigung der natürlichen und geoffenbarten Religion aus ihrer Gleichförmigkeit mit der Einrichtung und dem ordentlichen Laufe der Nature. Nebst zwo kurzen Abhandlungen von der persönlichen Identität und von der Natur der Tugend

:

Butler, Joseph

:

stary druk - 18 w. ; literatura niemieckojęzyczna - filozofia religii - 18 w. ; literatura niemieckojęzyczna - teologia - 18 w. ; Butler Joseph (1692 – 1752)

:

Wydany w 1779 roku w Tübingen niemieckojęzyczny przekład filozoficzno - teologicznej rozprawy angielskiego biskupa, teologa, apologety i filozofa - Josepha Butlera (1692 - 1752) podnoszący kwestie religii naturalnej i objawionej wraz z dodatkowymi traktatami dotyczącymi tożsamości osobistej i charakteru cnoty. Ten filozofujący teolog, o pokolenie młodszy od Hobbesa, niecałe 20 lat starszy od Hume’a, pozostaje bardzo szanowaną postacią anglosaskiej filozofii moralnej i filozofii religii. Szczyt jego popularności przypada na wiek XIX, gdy teksty jego autorstwa stały się obowiązkową lekturą dla studentów wydziałów teologicznych i filozoficznych na angielskich uniwersytetach. Wtedy też jego dzieła zawędrowały do Ameryki. David E. White w swoim wstępie do wydania dzieł zebranych Butlera z 2006 roku stwierdza nawet, że w początkach XIX wieku teksty Butlera były w świecie anglojęzycznym, także w Ameryce, lekturą obowiązkową dla osób uważających się za wykształcone. Chociaż apologetyczna część jego twórczości zdezaktualizowałasię w pewnym stopniu, to Butler do dziś pozostaje, zdaniem niektórych komentatorów, jednym z najczęściej cytowanych autorów w analitycznej filozofii religii.

:

1779

:

bei Jacob Friedrich Heerbrandt

Place_of_issue:

Tübingen

:

stary druk

:

application/pdf

:

91676

:

ger

Prawa:

Domena publiczna (public domain)

×

Citation

Citation style: