Specimen historiae Polonae criticae constans animadversionibus in hist. Ludovici Polon. et Hung. regis ab Augustino Kołudzki descriptam, quibus, ab eo ibidem inserta et vindicata [...]
Załuski, Józef Andrzej
stary druk - 18 w. ; historia Polski ; Andegawenowie ; rokosz gliniański ; Kołudzki, Augustyn (?–1720) ; Załuski, Józef Andrzej (1702–1774)
Dzieło historyczne Józefa Andrzej Załuskiego, w którym poddaje krytyce opis panowania Ludwika Węgierskiego w Polsce w dziele Augustyna Kołudzkiego (?–1720) Thron oyczysty albo Pałac Wieczności (trzy wydania, 1720, 1725 i 1727), a zwłaszcza jego relację o rokoszu gliniańskim, który Załuski demaskuje jako fikcję historyczną i ustawia w tym samym rzędzie co legendę o tym, że św. Jan Ewangelista nigdy nie umarł, o nieśmiertelnym Żydzie, o siedmiu śpiących z Efezu, o papieżycy Joannie. Załuski w całości zamieszcza krytykowaną część dzieła Kołudzkiego przetłumaczoną na łacinę oraz utwór poetycki pt. Komedia wolności. Pod gliniańskiej sceny tragicznym aktem w pałacu wieczności wystawiona, być może pióra Kołudzkiego, zamieszczoną w dwóch pierwszych wydaniach Thronu. W dalszej części następuje już własna krytyka Załuskiego, w której wykazuje błędy Kołudzkiego i obficie cytuje źródła średniowieczne wskazując na przekłamania i nieścisłości zawierając liczne refleksje na temat rzetelności i metod w badaniach historycznych. Książka dedykowana królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu (1677–1766) w czasie, kiedy krótko po elekcji 1733 musiał wycofać się z Warszawy do Gdańska pod naporem zwolenników Augusta III (Załuski datuje napisaną w Gdańsku dedykację na 8 października 1733).
1733
[s.n.]
Gdańsk
stary druk
application/pdf
Pol.8.II.1140
lat ; pol
Domena publiczna (public domain)
This publication is unavailable to your account. If you have more privileged account please try to use it or contact with the institution connected to this digital library.
Citation style: Chicago ISO690