Title: Filivs primogenitvs sacerdos, Das ist: schriftmäßiger Beweiß, Daß zur Zeit der Patriarchen Ordentlicher Weise Der Erstgebohrne Sohn Priester worden, Nebst einer Nachricht Von der Vocation, Ordination, dem Amte und Kleidung der Priester [...]

Traktat z krytyki biblijnej, który udowadnia, że w czasach patriarchów kapłanami zostawali pierworodni synowie. Poprzedzony dedykacją dla członków patrycjatu miasta Elbląga wraz z pochwałą dla miasta i życzeniami pomyślności. W przedmowie autor prosi czytelnika o wyrozumiałość, ponieważ przygotował dysertację jako student uniwersytetu w czasie wolnym. Z tego też powodu użył niemieckiego, a nie łaciny. Początek traktatu jest poprzedzony grafiką przedstawiającą pelikana karmiącego młode swoją krwią. W pierwszym rozdziale autor uzasadnia dlaczego jego teza o pierworodnych synach jest prawdopodobna. W drugim udowadnia to przytaczając cytaty z Pisma świętego. W trzecim, rozważa czy ustępy Rdz 49,3 i 27,15 mówią o rozważanej sprawie. W czwartym, przytacza kolejne przykłady na potwierdzenie swojej tezy z Rdz 5. Autor rozważa szczegółowo postaci biblijne, które potwierdzają tezę (5–15), podaje argumenty innych uczonych (16–17). Mówi o szczególnych przypadkach, w których syn, który nie był pierworodnym, został kapłanem (18–21). Rozważa kwestię sukcesji w urzędzie kapłana (22–23), o powołaniu do kapłaństwa, o ordynacji, o urzędzie kapłana oraz o szatach kapłańskich (24–27), o kulcie Bożym w czasach starotestamentowych (28–31), o modlitwie (32), o kazaniach (33), o innych ceremoniach (34), o czasie i miejscu, w którym odprawiano czynności kultowe (35–36).

Ritterischen Schriften

Jena

Pol.8.II.333

de