:

Bäder-Lexikon. Darstellung aller bekannten Bäder, Heilquellen, Wasserheilanstalten und klimatischen Kurorte Europas und des nördlichen Afrikas in medizinischer, topographischer, ökonomischer und finanzieller Beziehung. Für Ärzte und Kurbedürftige […]

:

Flechsig, Robert Ferdinad

:

medycyna uzdrowiskowa - balneoterapia, hydroterapia, klimatoterapia - 19 w. ; medycyna uzdrowiskowa - choroby przewlekle - sposoby leczenia - terapie - 19 w. ; uzdrowiska i kurorty lecznicze - Europa, Afryka Północna - 19 w. ; Flechsig, Robert Ferdinad (1817-1892)

:

Wydany w 1889 roku w Lipsku leksykon uzdrowisk i kurortów leczniczych Europy i Afryki Północnej. Autorem opracowania jest Robert Flechsig (1817-1892) - niemiecki lekarz, balneolog, królewski lekarz zdrojowy w Bad Elster, autor wielu poczytnych pism i publikacji z dziedziny medycyny. Publikacja składa się z trzech głównych części. Pierwsza przedstawia znaczenie i charakteryzuje trzy rodzaje terapii leczniczych: balneoterapię (dział fizjoterapii zajmujący się zabiegami rehabilitacyjnymi wykorzystującymi wody lecznicze w różnych temperaturach, peloidy i gazy w celu leczenia schorzeń pacjenta, stosowany między innymi przez Hipokratesa, rozwinięty na szeroką skalę przez Rzymian), hydroterapię (inaczej wodolecznictwo, akwaterapia - metoda leczenia bodźcowego polegająca na zewnętrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej, stałej lub gazowej; podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii; była ona znana w starożytnych Chinach i Japonii, a w Europie miała szerokie zastosowanie w rzymskich łaźniach) oraz klimatoterapię czyli leczenie klimatem (metoda lecznicza stosowana od starożytności, gdzie klimat jest jednym z najistotniejszych naturalnych elementów leczniczych składających się na kurację uzdrowiskową). Druga część materiału zawiera alfabetycznie uporządkowany rejestr chorób przewlekłych (chronicznych) oraz sposoby leczenia i wskazania dotyczące stosowania danej formy terapii wraz z polecanymi, przykładowymi miejscami i miejscowościami uzdrowiskowymi. Ostatnia, trzecia część publikacji to alfabetyczny wykaz miejscowości, uzdrowisk i kurortów leczniczych Europy i Afryki Północnej wraz z opisem miejsca i krótką charakterystyką walorów, czynników i właściwości leczniczych. Materiał przeznaczony dla lekarzy i kuracjuszy.

:

1889

:

Verlagsbuchhandlung von J. J . Weber

Place_of_issue:

Leipzig

:

książka

:

application/pdf

:

103500

:

ger

Prawa:

Domena publiczna (public domain)

×

Citation

Citation style: