:

Ob der Geist des Wiederchrists unser Zeitalter auszeichne? In freimütigen Briefen zur Erleichterung der Privatreligion der Christen beantwortet von D. Joh. Sal. Semler

:

Semler, Johann Salomo

:

stary druk - 18 w. ; teologia - religia chrześcijańska - 18 w. ; filozofia religii - 18 w. ; Semler, Johann Salomo (1725-1791)

:

Publikacja wydana w 1784 roku w Halle autorstwa niemieckiego teologa ewangelickiego Johanna Salomo Semlera (1725-1791). Semler zaliczany jest do najwybitniejszych teologów oświecenia, który otworzył nowe drogi teologii protestanckiej poprzez jej wielokierunkowość w licznych dziedzinach. Dzięki swoje teologicznej pracy poznawczej, którą charakteryzuje konsekwentne myślenie historyczne i ze związanym z tym metodologicznym dostępem do źródeł został uznany za jednego z prekursorów i wpływowych przedstawicieli historyczno-krytycznych badań w Niemczech w XVIII wieku. Dokument opracowany w formie kilkunastu listów jest wyrazem osobistych przekonań i poglądów oraz teologicznych refleksji autora dotyczących wiary i religii chrześcijańskiej. W treści opracowania autor rozważa kwestię istoty właściwej religii chrześcijańskiej, odróżniając religię oficjalną od religii prywatnej. Nie pozostawia wątpliwości i uznaje za priorytetową religię moralną, a w prezentowanych rozważaniach skłania do moralnego myślenia i rozumowania. Historia teologii i pobożności jest przez niego zasadniczo odróżniana od naukowej teologii i religii chrześcijańskiej jak również od jego pojęcia „religii prywatnej” , która w odróżnieniu od „publicznej religii” służącej jedynie teologii, nie jest połączona ze znajomością pism lub porządku kościelnego, lecz wyłącznie zależy od sumienia i nabywana jest przez indywidualne przekonania poszczególnych ludzi. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. 91541-91543.

:

1784

:

in der Hemmerdeschen Buchandlung

Place_of_issue:

Halle

:

stary druk

:

application/pdf

:

91541

:

ger

Prawa:

Domena publiczna (public domain)

×

Citation

Citation style: