:

Dr. Joseph Pristley’s […] Versuche und Beobachtungen über verschiedene Theile der Naturlehre, nebst fortgesetzten Beobachtungen über die Luft […]

:

Priestley, Joseph

:

stary druk - 18 w. ; literatura angielska - chemia - przekład niemieckojęzyczny - 18 w. ; chemia - doświadczenia i badania naukowe - Joseph Priestley - 18 w. ; Priestley, Joseph (1733-1804)

:

Opublikowany w 1780 roku w Lipsku niemieckojęzyczny przekład dzieła z dziedziny chemii opisujący obserwacje, doświadczenia i badania naukowe autora z użyciem pierwiastków, substancji i związków chemicznych. Autorem dokumentu jest Joseph Priestley (1733-1804) – angielski chemik, filozof, duchowny i pedagog. Jego najważniejszym osiągnięciem naukowym było odkrycie w 1774 roku tlenu, podczas ogrzewania w zamkniętym naczyniu czerwonego tlenku rtęci. W trakcie doświadczenia wydzielił się gaz, który początkowo uznał za zwykłe powietrze. W ten sposób, po raz pierwszy wydzielony został czysty tlen. Jego badania dotyczyły wielu innych gazów, takich jak podtlenek azotu (gaz rozweselający) czy chlorek wodoru. Odkrył również amoniak, tlenek węgla, chlorowodór, kwas siarkowy, tlenek siarki(IV), tlenek azotu. To on również wymyślił jak poprawić smak wody destylowanej, która była przeznaczona jako zapas wody pitnej na statkach wypływających w długie rejsy. Próbując tę wodę stwierdził, że jest wprawdzie czysta, lecz niesmaczna. Po przygotowaniu specjalnej aparatury nasycił wodę "ustalonym powietrzem", czyli dwutlenkiem węgla - w wyniku czego okazało się, że smak wody znacznie się poprawił - tak powstała woda sodowa. W dowód uznania otrzymał w 1772 roku od Royal Society w Londynie prestiżowy medal Copleya, który jest najstarszą i najbardziej prestiżową nagrodą przyznawaną przez Towarzystwo Królewskie od 1731 roku.

:

1780

Place_of_issue:

in der Weygandschen Buchhandlung

:

stary druk

:

application/pdf

:

91526

:

ger

Prawa:

Domena publiczna (public domain)