Einige Gedanken über die Methode zu examiniren
Gedike, Friedrich
stary druk - 18 w. ; szkolnictwo i edukacja - Prusy - 18 w. ; szkolnictwo i edukacja - Prusy – reformy - 18 w. ; pedagogika - metody egzaminowania - Prusy - 18 w. ; Gedike, Friedrich (1754 – 1803)
Publikacja wydana w Berlinie w 1789 roku koncentrująca się na diagnostycznej, prognostycznej i instrumentalno-technicznej funkcji pedagogiki i przedstawiająca poglądy autora w kwestii najbardziej efektywnych metod egzaminowania oraz sprawdzania wiedzy, umiejętności i zdolności uczniów. Autorem dokumentu jest Friedrich Gedike (1754 -1803) - niemiecki teolog luterański, pedagog w okresie późnego oświecenia, postępowy i aktywny zwolennik i uczestnik reformowania pruskiego szkolnictwa, u boku Karla von Zedlitza (1731-1793) pruskiego prezydenta rządu śląskiego, potem królewskiego ministra stanu, ministra sprawiedliwości, w końcu ministra do spraw kościoła i szkół za rządów Fryderyka Wielkiego. Gedike był jednym z czołowych przedstawicieli fryderycjańskiego oświecenia w berlińskim społeczeństwie. W 1784 roku dzięki poparciu Zedlitza został radcą Najwyższego Konsystorza Krajowego, a trzy lata później powołano go przy zakładaniu Wyższego Kolegium Szkolnego (niem. Oberschulkollegium) do rady tegoż kolegium. W 1787 roku założył seminarium dla kandydatów na nauczycieli, które stało się wzorem dla innych tego typu placówek oraz przyczynił się w 1788 roku do wprowadzenia egzaminu dojrzałości (matury) w gimnazjach. Gedike wywodził się z filantropów i ostatecznie zwrócił się ku nowemu humanizmowi. Powiązał punkt widzenia nowohumanistycznego odnowienia (kształcenie przez języki klasyczne) z innymi punktami widzenia oświecenia (praktyczno-materialne wykorzystanie realiów, odpowiednie rozbudowanie szkół realnych). Należał do najważniejszych teoretycznych i organizacyjnych prekursorów podstawowego porządku pruskiego szkolnictwa i edukacji.
1789
bei Johann Friedrich Unger
Berlin
stary druk
application/pdf
91471
ger
Domena publiczna (public domain)
This publication is unavailable to your account. If you have more privileged account please try to use it or contact with the institution connected to this digital library.
Citation style: Chicago ISO690