Title: Unpartheyische Nachricht von der Belagerung der Stadt Danzig

Dzieło poświęcone najważniejszym wydarzeniom historycznym Gdańska XVIII wieku. Opracowanie poprzedza krótki wstęp autora datowany na 24 lipca 1734. Publikacja jest dokładnym opisem oblężenia Gdańska przez wojska rosyjskie oraz saskie w 1734. U podłoża konfliktu leżała podwójna elekcja w Rzeczypospolitej, gdy stronnicy francuscy obrali królem Stanisława Leszczyńskiego (12.IX.1733), natomiast wspierająca Austrię Rosja poparła wybór Augusta III (5.X.1733). Wyparty z Warszawy przez wojska rosyjskie Stanisław Leszczyński schronił się w silnie ufortyfikowanym Gdańsku, do którego przybył 2.X.1733, spodziewając się pomocy Francji. W lutym 1734 rozpoczęło się oblężenie. Miasta bronili żołnierze i uzbrojeni mieszczanie. Oblężenie trwało ponad 100 dni. Obie strony poniosły potężne straty w ludziach, a miasto również w infrastrukturze. Miasto w końcu musiało się poddać, zaś pod koniec czerwca król Stanisław Leszczyński opuścił Gdańsk w przebraniu i schronił się w Królewcu (dzisiejszy Kaliningrad). Autor szczegółowo przedstawia dane liczbowe poszczególnych jednostek biorących udział w konflikcie, sylwetki dowodzących po obu stronach oraz ruchy wojsk i działania poszczególnych formacji w trakcie trwania oblężenia. [Anonimowym autorem dzieła jest prawdopodobnie historyk, rektor Elbląskiego Gimnazjum Akademickiego Georg Daniel Seyler (1686-1765)]. Oprawa książki - brązowa skóra, krawędzie - nakrapiane, zdobienia oprawy - tłoczenia ślepe, marmurek. W 2012 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków XVIII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.352- Pol.8.II.356.

[s.n.]

Franckfurth an der Ober

Pol.8.II.352

Jan 31, 2018