Title: Noticia Dignitatum Illustrium Civilium, Sacrarum, Equestrium : XVI. Dissertationibus Academicis

Wydanie II, akademickich rozważań (I-XVI) dotyczących znaczenia irangi prawa cywilnego oraz sakralnego autorstwa niemieckiego historyka, bibliotekarza, kronikarza Anhaltu i Marchii Brandenburskiej, teologa, profesora greki na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Autor wielu publikacji z różnych dziedzin nauki. W 1707 otrzymał oficjalne polecenie od króla Fryderyka I spisania dziejów Brandenburgii. Od 1676 aż do swojej śmierci w 1717 roku był również bibliotekarzem na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Beckman w trakcie swojej wieloletniej podróży studyjnej poznał wiele bibliotek. Zebrane doświadczenia wykorzystał w swojej pracy we Frankfurcie. W szczególności słynna biblioteka w Oxfordzie służyła mu jako wzór przy pracach katalogowych i nowej organizacji Biblioteki. Rozprawę naukową autor dedykował Otto von Schwerin (1616–1679), dyplomacie i ministrowi elektoratu Brandenburgii. Za słowem wstępnym autora, dedykacja Samuela Strykiusa. Zebrane dysertacje dotyczą m.in. oficerów, baronów, biskupów, apostolstwa, książąt, króla. Wszystkie tytuły dysertacji znajdują się na końcu druku, dołączony jest również indeks alfabetyczny. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.4344-Pol.7.II.4345. Pieczątki występujące w klocku: 1, 3, 10, 11. Dawne sygnatury: T.4, D 1519. Typ oprawy – biały pergamin; okładzina – tektura; niewielkie przedarcia/ubytki/zabrudzenia/zacieki/zaplamienia. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.

Prelo Wertheriano, sumptibus Christoph. Enoch.

Jenae

image/x.djvu

Pol.7.II.4344

lat