Obiekt

Tytuł: Kurtze Nachricht, entgegen gesetzet dem Lügenhafften Bericht, oder wie er genennet wird Dem Kurtzen und Warhafften...

Autor:

[Krestiansky, Job]

Data wydania:

Rodzaj dokumentu:

stary druk

Opis:

Druk zawiera dwie polemiki: 1/ druk religijny o charakterze polemiki z drukiem „Kurtzer und warhaffter Gerichtsauszug” autorstwa Johanna Labsansky’ego, powstałym na fali tzw. procesu preszburskiego, toczącego się w latach 1673-1674, w wyniku którego 278 protestantów skazano na wygnanie z terenów dzisiejszej Słowacji. Labsanksy udowadniał w nim, iż protestanci nie byli prześladowani i zmuszani do emigracji ze względu na swe przekonania religijne, lecz ze względu na fakt, iż byli uczestnikami rebelii. Autor druku występuje pod pseudonimem Job Krestiansky. Przed kartą tytułową zachowany fragment frontyspisu z pseudonimem autora tekstu. 2/ drugi druk religijny "Ausführliche Antwort auf die verlarvte Warheit", (S.72-105)o charakterze polemiki z drukiem „Entlarvte Wahrheit, Das ist clarer und gründlicher Beweiß Oder Dreyfache Prob“, którego autor dowodził, iż cesarz Leopold I Habsburg nie jest zobowiązany do tolerowania w swym państwie zwolenników nauki Lutra i Kalwina. Autor przekonuje m. in., iż nietolerancja cesarza wobec protestantów jest pogwałceniem postanowień pokoju wiedeńskiego z 1606 r. Dawne sygnatury druku: U.7.Misc.4. Zewnętrzne oznaczenia: NS. Typ oprawy druku – półpłótno; obleczenie – czarny marmurek; okładzina – tektura; niewielkie przedarcia/ubytki/zabrudzenia; średni stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.1788-Pol.7.II.1797.

Wydawca:

b. w.

Miejsce wydania:

b.m.

Format:

image/x.djvu

Identyfikator zasobu:

Sygnatura:

Pol.7.II.1789

Język:

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji: